Ing. Jan Ambrož
Fyzické osoby jsou povinny evidovat tržby vykázané jako příjmy ze samostatné činnosti, která je podnikáním. To znamená, že se EET zaměřila pouze na dílčí daňový základ podle § 7 ZDP – a ani ne na celý.
Podle zákona o EET nejsou těmito příjmy částky, které:
Zákon o EET zakládal evidenci jako povinnou pro vybrané tržby s náběhem ve čtyřech etapách – aktuálně můžeme hovořit o „poslední fázi” k 1. 5. 2020 (1.4 Tržby vyloučené (§ 12) a původní dočasné vyjmutí (§ 37)). Orientace poplatníka daně z příjmů fyzických osob v zákoně o daních z příjmů není nikdy jednoduchá, v kontextu citovaného § 6 odst. 1 písm. a) ZET se stává ještě složitější. Proto nabízíme podrobný výklad a další tipy naleznete v části čtvrté a někteří poplatníci si právem situaci zjednodušili podle návodu Finanční správy.
Můžeme konstatovat, že v případě jakýchkoliv pochybností s klasifikací tržby pro EET, formálních problémů s členěním jednotlivých tržeb nebo jejich výše je jediným rozumným řešením zařadit do EET „vše”, aniž by byl poplatník podle Pokynu sankcionován.
NahoruPRAXE
Řešíme, jestli je příjem: ze samostatné činnosti (1), předmětem daně (2), osvobozeným od daně (3), zdaněn srážkovou daní (4). Doplňujeme také poznámky k podnikání fyzické osoby (5).
Nahoru(1) Příjmy v § 7 ZDP
Rozdělení příjmů fyzické osoby mezi §§ 7 až 10 ZDP, zákona o daních z příjmů provádí poplatník každý rok ve svém daňovém přiznání. Pro účely elektronické evidence tržeb je vhodné je zařazovat „ihned” při jejich inkasu, neboť zákon o EET sám žádné finanční limity nestanoví. Není také možné spekulovat s tím, že se zdaní v dílčím daňovém základu jen zisk apod.
Pan Karas podniká a prodal se ztrátou starší zásoby, inkaso v hotovosti, přestože snižuje jeho daňovou povinnost z pohledu daně z příjmů fyzických osob, patří do EET.
NahoruÚroky
Můžeme si uvést trochu specifický příklad pro příjem úroků, které souvisí se samostatnou činností poplatníka.
Fyzické osoby uvádí totiž úrokové příjmy z podnikání do § 8 ZDP a mohou být samozřejmě inkasovány v hotovosti. Poplatník musí průběžně sledovat, jestli skutečně jsou dosahované příjmy mimo § 7 ZDP. Nespoléhejte se na údaje uvedené v předchozím daňovém přiznání.
Pan Karas podniká a z prostředků vložených do obchodního majetku poskytl zápůjčku – inkasované úroky, byť v hotovosti, patří mezi příjmy z kapitálového majetku, viz zmíněný § 8 ZDP, a tak nezakládají titul pro EET.
NahoruRůzné dílčí daňové základy
Komplikovanější jsou případy zdanitelných příjmů, které mohou být podle svého charakteru teoreticky v různých dílčích daňových základech. Viz též tipy a příklady v kapitole 4.3 Náměty pro fyzické osoby.
Pan Karas má příjmy z nájmu činžovního domu, který je vložen do obchodního majetku, proto vykazuje příjmy podle § 7 ZDP, neboť si též vyřídil živnostenské oprávnění pro správu nemovitostí. Jeho paní pronajímá zděděný byt, má příjmy podle § 9 ZDP. Oba mají ve společném jmění sbírku historických vozidel, které čas od času pronajímají.
V režimu EET je pouze příjem pana Karase, podniká, poskytuje další služby nájemníkům.
Nahoru(2) Předmět daně z příjmů
Nikde není v § 7 ZDP k dispozici podrobný výčet…