dnes je 24.3.2023

Input:

2.3.4 Informační a jiné povinnosti

14.1.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.3.4 Informační a jiné povinnosti

Ing. Jan Ambrož

Doplníme si výklad o cedulky (1) a archivaci (2), zákonem stanovené termíny oznámení (3) a poznámku k obecné povinnosti evidovat příjmy v hotovosti (4).

(1) Cedulky

Jako u běžného nebo zjednodušeného režimu je povinností informovat zákazníky, že se v provozovně evidují tržby. Pro zvláštní režim je nařízen v § 25 ZET následující text:

  • „Podle zákona o evidenci tržeb prodávající eviduje tržby ve zvláštním režimu a je povinen vystavit kupujícímu účtenku z bloku účtenek.”

Podle Finanční správy se nemusí toto oznámení umístit, jestliže to není z charakteru činnosti možné, například při prodeji „…v terénu nebo u zákazníka”.

(2) Archivace a ochrana podkladů

Přímo v zákoně je uvedena lhůta, po kterou musí dokumentaci ke zvláštnímu režimu poplatník archivovat, a to v § 23a odst. 1 písm. b). Uchovávat stejnopisy se mají až do uplynutí lhůty pro stanovení daně z příjmů – tj. odvozené ze zdaňovacího období, k němuž lze provádět kontroly a určit tuto daň.

Za zdaňovací období 2020 podá poplatník daňové přiznání v roce 2021. V konkrétních případech se dohodněte s daňovým poradcem, protože může být období pro stanovení daně velmi dlouhé – viz § 148 DŘ, daňového řádu.

Ochrana

§ 16 ZET bylo doplněno, že má poplatník ochraňovat bloky účtenek, aby nemohlo dojít k jejich zneužití.

(3) Různá oznámení a úkony

Poplatníkovi je uloženo několik oznamovacích povinností:

  • do 15 dnů musí oznámit porušení některého z parametrů pro schválení zvláštního režimu (§ 11a odst. 4 ZET),

  • v krátké 15denní lhůtě se mají vracet bloky účtenek

Nahrávám...
Nahrávám...