dnes je 22.3.2023

Input:

Daňové změny související se zavedením evidence tržeb

9.5.2016, Zdroj: Verlag Dashöfer

Zákon o evidenci tržeb vyvolal potřebu změny daňových předpisů obsaženou v zákoně č. 113/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o evidenci tržeb. Jde o novinky ve prospěch poplatníků daně z příjmů i plátců DPH.

Změna zákona o daních z příjmů zavádí jednorázovou slevu na dani pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob. Výše slevy na evidenci tržeb činí 5 000 Kč, nejvýše však částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka (24 840 Kč).

Důvodem je kompenzace zvýšených nákladů, které nastanou poplatníkovi v souvislosti s účinností zákona o evidenci tržeb. Slevu na evidenci tržeb lze uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé alespoň jednou zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

V oblasti DPH dochází k přeřazení stravovací služby ze základní sazby daně (21 %) do první snížené sazby daně (15 %). Důvodem je snaha o zmírnění dopadů zavedení evidence tržeb do nárůstu cen v oblasti stravovacích služeb.

V

Nahrávám...
Nahrávám...