dnes je 3.6.2023

Input:

EET a sleva na dani za kalendářní rok 2020?

17.2.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2021.4.3
EET a sleva na dani za kalendářní rok 2020?

Ing. Jan Ambrož

VYŠLO V ČÍSLE 4/2021

Otazník v nadpisu článku vás asi překvapí, ale pravdou je, že projekt EET je pozastaven, a tak se objevují diskuse na toto téma.

Teorie (1)

Chceme-li nalézt správnou odpověď, musíme si nejdříve připomenout, jak tuto možnost upravuje zákon o daních z příjmů. Ten nabízí poplatníkům podle § 35bc ZDP možnost snížit daňovou povinnost o "Slevu na evidenci tržeb". Pro její uplatnění platí následující parametry:

  • je maximálně ve výši 5 000 Kč,

  • lze ji využít "pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat".

Řešení by mělo být velmi jednoduché, pokud poplatník "poprvé zaevidoval tržbu", samozřejmě na tuto slevu nárok, byť její výše je limitována.

Problém? Objevily se spekulace, jestli tento nárok mají ti poplatníci, kteří zahájili EET dříve, než jim to ukládal zákon, tj. před 1. 5. 2020 (tzv. třetí a čtvrtá etapa etapa). Buďme přesnější, zákon o některých úpravách v oblasti evidence tržeb zohlednil katastrofální následky čínské chřipky a povinnost evidence tržeb není již od 27. 3. 2020 (zatím do 31. 12. 2022).

Okamžik zahájení evidence EET

Rozhodující pro správné posouzení je den D, kdy byla tržba poprvé evidována (dále "zahájena evidence tržeb").

Situace 1) Je zřejmé, že poplatník, který skutečně zahájil evidenci tržeb dne 27. března 2020 a později, činil tak dobrovolně a nemůže slevu uplatnit, neboť druhá podmínka zákona o daních z příjmů zní "...kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.".

Příklad

Paní Alena je masérkou, včas si připravila autentizace a provedla všechny potřebné úkony pro zahájení evidence. Pokud v létě 2020 zaslala poprvé údaje o svých tržbách v hotovosti, bylo to zbytečné. Evidence EET jako taková oficiálně neexistovala a na slevu opravdu nárok nemá.

Situace 2) Uvedeme si jinou situaci, kdy poplatník uplatní oprávněně ve svém daňovém přiznání za kalendářní rok 2020 slevu na evidenci tržeb.

Příklad

Kadeřnice paní Jana byla při

Nahrávám...
Nahrávám...