dnes je 22.3.2023

Input:

EET nesmí nikoho omezit v podnikání, shoduje se MF se zástupci nevidomých a slabozrakých

19.5.2017, Zdroj: Ministerstvo financí

S blížícím se startem třetí a čtvrté fáze elektronické evidence tržeb (1. března 2018 / 1. června 2018), kam spadají mimo jiné činnosti vykonávané také zrakově postiženými podnikateli, jedná Ministerstvo financí se zástupci nevidomých a slabozrakých o úskalích a řešeních elektronické evidence tržeb pro tuto skupinu.

Na základě jednání, která zástupci rezortu vedou jak se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS), tak s Národní radou osob se zdravotním postižením, bude připraveno dočasné zproštění nevidomých a slabozrakých z povinnosti vést EET. „Zda bude toto dočasné zproštění rozšířeno na trvalé vyjmutí této skupiny, bude záležet na dostupnosti vhodných pokladních řešení a referencí, které na tato řešení od zrakově postižených získáme,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš s tím, že si nesmírně váží toho, že nevidomí nelpí na automatické výjimce, ale aktivně přicházejí s nápady, jak se s evidencí tržeb ve své komunitě důstojně vypořádat.

„Oslovili jsme Ministerstvo financí jménem zrakově postižených živnostníků, kterých je například mezi maséry, čalouníky, keramiky, košikáři, výkonnými hudebníky a učiteli hudby nezanedbatelný počet. Věděli jsme, že sloučit novou zákonnou povinnost se závažným zrakovým hendikepem nebude snadné. Díky naší iniciativě a přístupu Ministerstva financí se daří nalézt vhodný kompromis,“ říká viceprezident SONS Rudolf Volejník. „SONS podporuje dočasné zproštění nevidomých a hluchoslepých z povinnosti vést EET; toto zproštění by se optimálně týkalo nevidomých, prakticky nevidomých a hluchoslepých držitelů průkazu ZTP/P opatřených piktogramem slepoty a hluchoslepoty. Dočasnost výjimky není podmíněna přesnou lhůtou a odvíjí se od přiměřeného uzpůsobení příslušných přístrojových a programových prostředků. Jestliže Ministerstvo financí navrhne prostřednictvím vládního nařízení trvalé vynětí nevidomých OSVČ z povinnosti vést EET, SONS bude i takové rozhodnutí samozřejmě respektovat,“ dodal Rudolf Volejník.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása upozornil, že mezi zrakově postiženými je velké množství takových, kteří moderní technologie

Nahrávám...
Nahrávám...