dnes je 26.3.2023

Input:

Evidovaná tržba

14.1.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Evidovaná tržba

Ing. Jan Ambrož

Cíl elektronické evidence tržeb je jasný, důsledně kontrolovat příjmy podnikajících subjektů inkasované v hotovosti. Na otázku v úvodu kapitoly:

  • Je možné řádně podnikat a přitom se vyhnout evidenci tržeb?

Existuje jednoduchá a srozumitelná odpověď:

  • ANO, stačí „vše” inkasovat bezhotovostně.

Jinými slovy, tuto skutečnost může mnoho poplatníků ovlivnit.

„Bezhotovostní příjem”

Stručně si připomeneme, co například nepatří do EET:

  • běžné úhrady faktur na účet,

  • transakce prováděné platebními kartami,

  • slevy,

  • vklady,

  • barterové obchody,

  • zápočty aj.

V některých případech, jak je vysvětleno v kapitole 1.3 Co je evidovanou tržbou (§§ 4 a 5) lze vyloučit z elektronické evidence tržeb operace související s individuálními kartami, kaucemi, spropitné. Na druhé straně je důležité a nepříjemné, že nelze vyjmout z EET zálohy inkasované v hotovosti.

Rozhodnutí poplatníka

Je-li to pro další podnikatelskou činnost reálné, změní si poplatník nastavená obchodní pravidla (1), zvolí prodej přes internet (2) nebo upraví podmínky u nájmů aj. (3), zohlednění plnění pro zaměstnance (4).

(1) Obchodní podmínky

Jsme si vědomi skutečnosti, že ne vždy je možné (rozumné) měnit obchodní podmínky, protože se musí respektovat přání zákazníků – nicméně je vhodné tuto variantu zvážit.

Příklad (1.1)

Firma Vše pro domácnost prodává zboží pouze ze svého velkoobchodního skladu, úhrady probíhají na základě vystavených faktur bezhotovostně. Nemusí se zabývat EET.

Pokud se poplatník rozhodne v lednu 2020 otevřít podnikovou prodejnu, nechce-li zavést evidenci tržeb, musí si například stanovit, že inkasa „v hotovosti” mohou být jen přes platební karty.

Příklad (1.2)

Navážeme na předchozí příklad. Pro stálé odběratele je reálné zavedení modifikovaných individuálních karet, které budou nabíjeny pouze bezhotovostně. Jedná se vlastně o „poukázky” na odběr zboží.

Příklad (1.3)

Jiným zákazníkům může vyhovovat odlišný model – bezhotovostně poskytnou zálohu a následně ji čerpají, samozřejmě včetně zohlednění množstevních slev.

„Obchodní politiku” může samozřejmě změnit i podnikající fyzická osoba, což potvrzuje následující příklad. Náklady na zavedení elektronické evidence tržeb – ve srovnání s běžnými příjmy a výdaji – budou u řady fyzických osob astronomické, a tak je jednou

Nahrávám...
Nahrávám...