dnes je 22.3.2023

Input:

Registraci k EET nenechávejte na poslední chvíli

18.11.2016, Zdroj: Finanční správa

Zákon neukládá povinnost se registrovat, respektive ji neukládá přímo. Pokud ale jako podnikatel chcete splnit to, co po vás zákon chce, tedy podávat přehled o hotovostních tržbách, registraci potřebujete.

Podnikatelé by měli počítat s tím, že vyřízení registrace a zprovoznění potřebného zařízení, instalace či aktualizace softwaru nějakou dobu potrvá. Pokud se někdo rozhodne k EET přihlásit 30. listopadu, těžko bude schopen 1. prosince vydávat účtenky. Kromě toho už teď, v listopadu, je možné si EET vyzkoušet v rámci testovacího provozu. Pokud má někdo více typů živností, je na něm, zda přihlásí všechny už nyní, nebo až s tím, jak budou nabíhat jednotlivé fáze on-line tržeb.

Registrovat se mohou podnikatelé pomocí datové schránky, prostřednictvím níž si o přístupové údaje požádají. Druhá možnost je přijít na kterýkoli finanční úřad, kde řeknou, že chtějí přístupové údaje k portálu elektronické evidence tržeb. Tam se zájemci sepíší protokol, na jehož základě obdrží obálku. V ní je identifikační číslo, které se rovnou zapíše do systému a následně se propojí s daňovým identifikačním číslem. Je tam také přihlašovací jméno a heslo, kterými se do systému přihlásí. Heslo je možné si libovolně změnit.

Každý podnikatel si musí ujasnit, zda povinnost registrace k e-tržbám vůbec má. I když provozujete hotel, on-line tržby třeba nebudete muset hlásit. Systém je namířen na hotovostní tržby. Pokud přijímáte platby bezhotovostně, pak EET nepodléháte. Jinak v rámci náběhu systému Finanční správa chce dotčené provozy obejít a víceméně monitorovat, zda a jak to funguje. 

Konkrétně

Nahrávám...
Nahrávám...