Ministerstvo financí reaguje na v médiích publikované zprávy, že některá turistická informační centra, která prodávají formou komisního prodeje výrobky zejména místních zemědělců, řemeslníků, chráněných dílen nebo například publikace místních spolků, budou tento prodej rušit v důsledku spuštění druhé fáze elektronické evidence tržeb, do které spadá i komisní prodej.
Tržby informačních center provozovaných obcemi nebo jejich příspěvkovými organizacemi, tedy subjekty pod veřejnou kontrolou, jsou dle zákona z evidence tržeb vyňaty (na tyto typy informačních center se v této zprávě zaměřujeme). Pokud by tedy informační centrum zboží nejprve nakoupilo (s možnou úhradou ceny na bankovní účet podnikatele) a následně jej prodávalo turistům, šlo by o tržbu, která by evidenci tržeb nepodléhala.
Pokud však obecní informační centrum provozuje komisní prodej, tedy prodává zboží svým jménem na cizí účet, mohou tržby z tohoto prodeje podléhat evidenci. Jde totiž o příjmy třetí osoby, a je nutné posoudit, zda by tato třetí osoba dané tržby musela evidovat, pokud by zboží prodávala napřímo sama.
Pokud informační centrum prodává v komisním prodeji výrobky či publikace místních spolků či jiných veřejně prospěšných poplatníků, posuzuje se povinnost evidovat tržby obdobně jako by prodával přímo veřejně prospěšný poplatník. Pokud jde tedy o příjem z hlavní (neziskové) činnosti takového poplatníka, pak…