dnes je 24.3.2023

Input:

Že živnostník EET nezvládne?

13.3.2017, Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků (eltrzby.cz)

To je jak lobbovat za koněspřežku v éře parních lokomotiv

Dobrou zprávou je, že většina podnikatelů dokáže být nad věcí. A to přesto, že je řada z nich právem naštvaná, protože musí kupovat nové přístroje. EET živnostníky nerozdělila navzdory tomu, že politici neumějí vysvětlit výhody nástroje, který dnes používají v každé gramotné zemi. Ne proto, že by chtěli šmírovat obchodníky. Ale proto, že je to jediný smysluplný nástroj pro snížení administrativy.

Měli bychom firmám vysvětlit, že elektronické tržby kliknutím převedeme do účetnictví, dalším rychlým úkonem spočítáme daň a jedním klikem odešleme částku přes elektronické bankovnictví. Místo toho zvěstujeme lidu, že díky EET budou nové nemocnice. První vlna ukázala, že naši podnikatelé jsou o několik úrovní výš než všichni politici. 

Můžeme potvrdit, že firmy se v první vlně s EET vypořádaly a katastrofické scénáře se nenaplnily. Neznamená to, že všichni souhlasí. Někdo bere EET jako součást moderního obchodu, někdo se skřípěním zubů vyměnil pokladnu. A někdo si naštvaně zvyká na nový režim. Podobně jako jsme před 20 lety přecházeli od tužky a bloku na informační systémy, před deseti na elektronické bankovnictví, před pěti na datové schránky a nedávno na elektronická daňová přiznání, za rok budeme využívat elektronické recepty. Pak elektronické dálniční známky a během pěti let bude většina dat malých firem

Nahrávám...
Nahrávám...