Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Změny v ostatních daňových zákonech

26.7.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.1.3
Změny v ostatních daňových zákonech

RNDr. Ivan Brychta

Obsahem tohoto článku budou vybrané daňové změny u podnikatelů od roku 2018. Změny v zákoně o daních z příjmů a zákoně o DPH řeší samostatné texty Změny v zákoně o daních z příjmů ve zdanění fyzických osob a Změny v zákoně o DPH, na které tímto odkazujeme. V tomto textu se konkrétně zaměříme na schválené novely zákona o spotřebních daních a zákona o evidenci tržeb a také připravovanou novelu týkající se evidence tržeb.

Novely zákona o spotřebních daních

Zákon o spotřebních daních (č. 353/2003 Sb.) doznává několika změn.

Pokračuje plánované zvýšení daně z cigaret, schválené již v roce 2015, viz následující tabulka.

Sazba daně pro:   2017   2018  
cigarety(proc.část, minim.)   1,42 Kč/ks(27 %, 2,57 Kč/ks)   1,46 Kč/ks(27 %, 2,63 Kč/ks)  
doutníky, cigarilos   1,67 Kč/ks   1,71 Kč/ks  
tabák ke kouření   2 185 Kč/kg   2 236 Kč/kg  

Zákon o evidenci tržeb

Určitě musíme zmínit i problematiku zákona o evidenci tržeb č. 112/2016 Sb., a to v návaznosti na zrušení některých ustanovení nálezem Ústavního soudu č. 8/2018 Sb.

Kdo má tržby evidovat?

Po zásahu Ústavního soudu zůstává evidence tržeb povinnou pro:

  • evidování ubytovacích a stravovacích služeb (platí od 1. 12. 2016) a

  • tržby velkoobchodu a maloobchodu (platí od 1. 3. 2017).

Zbylé plánované etapy pro ostatní podnikatele (s původně plánovaným začátkem od 1. 3. 2018 a 1. 6. 2018) tedy neodstartují a bude záležet na zákonodárcích, odkdy, v jakém rozsahu anebo zda vůbec evidenci tržeb pro tyto ostatní podnikatele zavedou (podrobněji viz dále).

Další změny od 1. 3. 2018

Ústavní soud dále svým nálezem k 28. 2. 2018 zrušil:

  • ustanovení § 5 odst. 2 písm. b) ZET, které hovořilo o tom, že uskutečněním evidované tržby je také (kromě přijetí evidované tržby) vydání příkazu k jejímu provedení, pokud byl tento příkaz vydán dříve (jednalo se o jakési prapodivné ustanovení interpretované správcem daně ve vztahu ke karetním transakcím, kdy