dnes je 2.4.2023

Input:

Zrakově postižení podnikatelé budou dočasně vyjmuti z evidence tržeb

16.11.2017, Zdroj: Ministerstvo financí

Nařízení týkající se dočasného vyloučení nevidomých a hluchoslepých podnikatelů ze systému evidence tržeb schválila vláda. Účinné je od vyhlášení ve Sbírce, tj. od 14. listopadu 2017 (zákon č. 132/2017 Sb.).

Hlavními důvody jsou jednak technické bariéry na Daňovém portálu Finanční správy a v aplikaci Elektronické evidence tržeb, které komplikují získávání autentizačních údajů i obsluhu evidence, a také nedostatečná nabídka na trhu pokladních zařízení uzpůsobených pro tuto skupinu podnikatelů. Výjimka pro tuto skupinu podnikatelů bude platit pouze do doby, než budou tyto technické problémy vyřešeny.

Podmínkou pro osvobození nevidomých podnikatelů od povinnosti evidovat tržby je předložení průkazu zdravotně postižené osoby se symbolem nevidomé nebo hluchoslepé osoby. „Aby nedocházelo ke zneužití této možnosti, navrhli jsme omezení, že pokud má podnikatel s těžkým zrakovým postižením zaměstnance nebo je společníkem a tyto osoby nemají stejný hendikep jako on, vynětí z evidence tržeb se ho netýká,“ vysvětluje náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Vyjmutí tržeb této skupiny podnikatelů z EET vyplynulo z analýzy Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb, doporučení Vládního výboru pro zdravotně postižené

Nahrávám...
Nahrávám...